Translate

25 червня 2020 р.

Смарагдова мережа - відтепер на публічній кадастровій карті. Що це значить?

Смарагдова мережа - відтепер на публічній кадастровій карті. Що це значить?


Як не дивно, в Україні досі проблемою залишається з'ясування приналежності території до природно-заповідного фонду чи інших категорій охоронних ділянок. Відтак, не дивними є випадки проведення ралі чи екскурсій на стилізованих бронемашинах на території заказників, забудови заповідних зон національних природних парків, добування корисних копалин на території природних заповідників тощо.

Подібним випадком є поки що невдала спроба збудувати на гірському хребті Боржава потужну вітроелектростанцію - водночас, полонина є об'єктом Смарагдової мережі і планувалась до створення окремого національного природного парку, або плани будівництва гігантського гірськолижного комплексу на Свидівці на території Карпатського біосферного заповідника.

В таких випадках головною перешкодою є неможливість точного визначення меж об'єктів природно-заповідного фонду. І нещодавно Україна зробила помітний крок в напрямку вирішення такої проблеми. Щоправда, не зовсім із природно-заповідним фондом.




Смарагдова мережа (Мережа Емеральд, Emerald Network) - це система територій підвищеного природоохоронного інтересу, які містять цінні середовища для рідкісних видів флори та фауни. Підставою створення Смарагдової мережі є Бернська конвенція про охорони видів дикої флори та фауни і середовищ існування в Європі. Розробка Смарагдової мережі також потрібна і для прискорення євроінтеграції, адже Євросоюз не цікавить існування нашого природно-заповідного фонду, а всі природоохоронні території повинні бути уніфіковані за стандартами Європейської мережі Natura 2000. Власне, в такій уніфікації дуже корисна Смарагдова мережа.

Розробка Смарагдової мережі в Україні - доволі болюче питання в колах природоохоронців. На щастя, останнім часом цією темою зайнялись окремі громадські ініціативи, зокрема, Українська природоохоронна група (UNCG). Втім, донедавна, ініціативи з картування і презентації у відкритому доступі меж об'єктів Смарагдової мережі не мали жодної юридичної сили, адже держава майже не брала участі в цьому питанні.

До речі, на рівні національного законодавства Смарагдова мережа досі перебуває у стані невизначеності. З одного боку, її існування регулюється підписанням Україною Бернської конвенції. З іншого боку, досі не існує окремого закону, який би регулював Смарагдову мережу - існує тільки відповідний законопроєкт.

Так чи інакше, 18 червня народна депутатка Юлія Овчинникова повідомила про те, що шар об'єктів Смарагдової мережі додали на офіційну Публічну кадастрову карту України.


Дійсно, за посиланням вже можна переглянути території Смарагдової мережі.

Втім, на жаль, якщо Ви бачите, що на території об'єкта Смарагдової мережі почали протиправну діяльність... то навіть невідомо, яка діяльність може вважатись протиправною, адже національне законодавство тут розводить руками і не може бути аргументом (принаймні, поки), а розгляди звернення до офіційних органів Бернської конвенції займають не один місяць.

Так чи інакше, але цей крок дійсно значущий. Наступним логічним кроком (який мав би бути попереднім кроком) є додавання на карту об'єктів природно-заповідного фонду, для якого давно існує окремий закон. Станом на зараз, офіційні межі багатьох нацпарків, заповідників, заказників являють собою ксерокопії старих карт із нечітко обмальованими межами, котрі підшиті до рішень про створення відповідних об'єктів і зберігаються в державних архівах. Тобто, в більшості випадків, про вільний доступ до такої інформації через мережу Інтернет і не йдеться. Знову ж, існують громадські ініціативи, котрі працюють над вирішенням цієї проблеми, але такі матеріали не мають юридичної сили і не можуть бути використані у вирішенні спорів.

Будемо сподіватись, що Україна продовжить рух в цьому руслі, і невдовзі будь-який користувач мережі зможе переглянути офіційні межі найближчого національного природного парку.

Немає коментарів:

Дописати коментар