Translate

29 січня 2020 р.

Тепла та безсніжна зима може "вбити" майбутній врожай, - науковці


Цьогорічна «зимова» погода негативно впливає на озимі та плодово-ягідні культури

фото з сайту agroday

Поки що аномально тепла зима та відсутність снігу  не становить загрози врожаям озимих зернових. Але якщо у лютому вдарять морози, то на безсніжних грунтах вони можуть загинути.

Як каже Володимир Тищенко, селекціонер з озимої пшениці, доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач Селекційним центром Полтавської державної аграрної академії (ПДАА), пшениця знаходиться в стані спокою, вона вже  восени та в грудні сформувала всі необхідні органи, пише superagronom.

«Зараз вона на стадії кущення і якщо не буде морозу без сніжного покриву, все буде добре. Якщо вдарять морози на голу землю, то в сортів європейської селекції, які мають низьку зимостійкість, станеться випадання. При дуже низькій температурі загинуть всі європейські сорти зернових культур. Що стосується вітчизняних сортів, то вони загартовані і стійкі до низької температури і будь-яка наша зима їм не страшна. Пшениця вимерзає при -18 градусах, а жито при -28. Якщо такої температури не буде, то вони залишаться живими», — каже вчений.

За умови несприятливих погодних умов частину площ аграріям доведеться пересівати ярими культурами: вівсом, ячменем, соняшником, кукурудзою або соєю.

«Крім того на врожай озимини впливає чимало інших факторів, наприклад, в якому стані пшениця пішла взимку. Якщо сівба була пізньою і пшениця перед початком зими не розкущилася (не утворила двох-трьох стебелець), то може дати низький врожай. Чимало залежить і від того, якою буде весна: рання, прохолодна та волога — пшениця докущиться і врожай буде хорошим, а якщо пізня, тобто різкий перехід від зимового до літнього сезону, то пшениця не встигне докущитися і врожайність буде низькою. Велику роль відіграють і шкідники та хвороби рослин, які без морозів не загинули й продовжують жити у ґрунті. Це також треба враховувати», — пояснює Володимир Тищенко.

Крім того, через відсутність снігу у ґрунті мало вологи. «Не було опадів і накопичилося дуже мало вологи, у нас зараз є волога лише в шарі ґрунту до 25 сантиметрів, а нижче він сухий. Наприклад, і в Кобеляцькому, і в Полтавському, і в Пирятинському районах Полтавщини така ситуація. І це — найважливіший показник, бо пшениця формує урожай за рахунок зимових запасів вологи», — зауважив науковець.

І для плодово-ягідних культур тепла зима — негативне явище, зазначає Юрій Барат, доцент, кандидат сільськогосподарських наук кафедри селекції, насінництва та генетики ПДАА. «Уже зараз на деревах почали розпускатися бруньки, і якщо буде мінусова температура,  яка триматиметься певний час, то чимало культур загине. Особлива небезпека над кісточковими: вишнями, черешнями, абрикосами, персиками. Яблуні та груші більш зимостійкі», — наголошує Юрій Барат.

Немає коментарів:

Дописати коментар