Екологічна катастрофа на окупованому Донбасі: Європа насторожилася
На наступній нормандській зустрічі обговорять екологічну ситуацію на Донбасі. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Василь Боднар.
"Екологічний аспект у загальних рисах обговорювався під час Нормандського саміту в Парижі. Детально ми готуємо проробку цього питання до наступної нормандської зустрічі. Воно буде на обговоренні у лідерів. У деталях воно проробляється у рамках ТГК. Ніхто не знімає це питання з порядку денного", -- сказав Боднар.
Загалом, експерти вже давно зазначають, що викликана збройною агресією Російської Федерації екологічна катастрофа на Донбасі загрожує усій Європі. А половина території Донбасу взагалі може стати непридатною до життя.
В чому загроза?
Треба зазначити, що підвищений ризик виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, які створюють загрозу екологічній безпеці, існував там ще до 2014 року. Наприклад, рівень забруднення повітря та води у Луганській області був найвищим в Україні.
А екологічний стан Донецької області ще до війни визначався, як кризовий - через розвиток таких галузей промисловості, як металургійна, хімічна, енергогенеруюча, машинобудівна.
Це було до війни. А зараз українські екологи не мають повної картини екологічного стану окупованих територій Луганської та Донецької областей. Є лише дані із супутникових знімків, де видно просідання грунтів на території шахт до 25 сантиметрів. Це загрожує руйнуванням будівель. А якщо не буде проводитися відкачка води, це призведе до забруднення ґрунтів і вод.
Наприклад, після затоплення шахти "Золоте" на Луганщині процес давно перестав бути контрольованим і з критичного перейшов у катастрофічний. Значна частина територій навколо незворотно втрачені, ці території будуть нежиттєздатними і небезпечними. У 2015 році була затоплена шахта "Первомайська". у 2016 - "Голубівська". Ситуація там - така сама.
фото із відкритих джерел
А, наприклад, за даними групи "Інформаційний спротив", минулого року окупаційна адміністрація зупинила суху консервацію шахти "2-біс", яка входила до складу "Микитівського ртутного комбінату", а також зупинила відкачування води з гірських виробок шахти "2-біс" і "Нова". Між тим, затоплення ртутної шахти може призвести до просідання ґрунту під річищем каналу "Сіверський Донець — Донбас" і руйнування водоводу.
Крім того, протягом 2016 року бойовики масово вирізали метал на збагачувальній фабриці та інших об'єктах цього підприємства. А у квітні 2017 року жителі Горлівки, які проживають в селищі Бессарабка, стали свідками перебування на території комбінату "військових у хімічному захисті з характерними ознаками радіаційної небезпеки" - військовослужбовці ЗС РФ складували та захоронювали радіаційні відходи, вивезені з території Росії.
Врешті, пришвидшило екологічну катастрофу на Донбасі і з розкраданням майна державних підприємств та шахт, через що зростають ризики потрапляння шахтної води в водоносні горизонти, що зможе привести до підтоплення цілих районів в населених пунктах ОРЛО, а також до забруднення джерел питної води.
Наприклад, в Горлівці забруднена вода з великою концентрацією солей вже зробила непридатними для споживання більшість джерел питної води, а кількість підтоплених підвалів у багатоквартирних забудовах і приватному секторі стрімко збільшується. А у підвальних приміщеннях міста фіксується висока концентрація метану та інших газів, що може призвести до вибуху.
Індустріальна територія гірничовидобувних робіт на Донбасі - це приблизно 15 тисяч квадратних кілометрів, зона впливу складає приблизно 20 тисяч квадратних кілометрів, але є річковий стік, який розширить цю територію практично на 30-35 тисяч квадратних кілометрів. Тобто, уражено 50% загальної площі Донецької та Луганської областей, де сконцентровано населення.
І це - лише те, що нам відомо...
Немає коментарів:
Дописати коментар