Translate

30 березня 2020 р.

Це вже занадто: вогонь ледве не знищив унікальну "Долину Нарцисів" (фото)

Не просто "дурість", а злочин: за підпал сухостою треба саджати

усі фото пожеж -  з ФБ-сторінки управління ДСНС у Закарпатській області

Станом на 30 березня, за даними Державного агентства лісових ресурсів України, виявлено та погашено 180 лісових пожеж, загальна площа склала 183,6 га.

Кількість лісових пожеж за останній тиждень збільшилася в 2 рази, а площа – майже втричі. Найбільше горять лісові масиви на Житомирщині (41 лісова пожежа загальною площею 46,6 га), Херсонщині (32 лісові пожежі загальною площею 7,3 га), Луганщині (19 лісових пожеж загальною площею 65,7 га), Одещині (18 лісових пожеж загальною площею 21,8 га), Дніпропетровщині (18 лісових пожеж загальною площею 6,9 га), подає openforest.

Причини виникнення лісових пожеж –  людський фактор (85%) та настання сухої вітряної погоди. Бо ж навесні традиційно почалося масове випалювання стерні, іншої рослинності на сільськогосподарських землях, навколо автомобільних доріг, залізниць, населених пунктів, що створює реальну загрозу прилеглим лісовим масивам та може призвести до великих лісових пожеж.

Так, наприклад, на Сумщині протягом останніх 10 днів масово підпалюють луки на території комунальних агролісів, а біля них горять самосівні ліси. Держлісохорона і техніка державних лісгоспів, які знаходяться поруч, намагаються відбити вогонь, але це не завжди виходить – вогонь фронтом заходить у ліс. На Житомирщині та Сумщині горять болта, вогонь з яких перекидується на ліс.

А, як повідомляє управління ДСНС у Закарпатській області, лише за добу в області було приборкано 33 пожежі, які сталися через підпал сухостою. Одна з таких ледве не знищила унікальну "Долину нарцисів". "О 16:35 хустські бійці ДСНС виїхали на гасіння пожежі  сухої трави та чагарників на території Карпатського біосферного заповідника ПНДВ "Долина Нарцисів" ім. проф. Василя Комендаря. Пожежу було ліквідовано о 19:08 силами вогнеборців Хуста та працівників заповідника.

Закарпатці, ви серйозно? Невже жага до спалювання минулорічного сухостою сильніша ніж здоровий глузд? Припиніть практику "вогняного" прибирання та краще зробіть щось корисне для нащадків", - йдеться у повідомленні.

Довідково: "Долина нарцисів" – заповідний масив площею понад 265 гектарів, розташований за 4 кілометри від Хуста, що на Закарпатті. Входить до мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Це найбільший у Середній Європі осередок нарцису вузьколистого, який масово цвіте у другій-тертій декаді травня.
Так виглядає "Долина нарцисів" без пожежі. фото  wikipedia.org

Якщо хтось не знає, за спалювання сухої трави передбачено відповідальність. "Традиційно навесні люди масово спалюють суху траву, листя, очерет, що наносить величезну шкоду довкіллю. Та найбільше турбує те, що такі стихійні весняні підпали можуть призвести до виникнення лісових пожеж, адже у вітряну погоду вогонь дуже швидко може переміститися з полів, пасовищ та господарських угідь до лісових насаджень, перетворившись на справжнє стихійне лихо. Нагадуємо, що спалювати суху рослинність заборонено!", - йдеться на ФБ сторінці Шацького НПП. 

За підпали  загрожує не лише адміністративна, а й кримінальна відповідальність, зокрема, за ст. 77-1 "Самовільне випалювання сухої рослинності та її залишків" КУпАП та ст. 245 "Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу" ККУ. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю тягне за собою накладення штрафу на громадян – від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Якщо нічого не зміниться, Україна запросто може повторити сумний рекорд Австралії, коли у вогні загинули майже 500 мільйонів тварин.

Немає коментарів:

Дописати коментар