Translate

15 лютого 2020 р.

Яким буде світ без комах? Вже найближчим часом може зникнути пів мільйона їх видів

Головна причина скорочення популяції комах у світі — діяльність людини

фото з сайту 1news

Сучасні темпи зникнення біологічних видів настільки високі, що вчені все частіше говорять про настання нового великого вимирання, шостого за рахунком за історію Землі. Під загрозою опинилися близько мільйона видів тварин, рослин і грибів. І близько половини з них — це комахи.

Вони найбільше страждають від руйнування середовища проживання, надмірного використання пестицидів і кліматичних змін.

А скорочення чисельності комах веде до ланцюгової реакції, яка негативно позначається на інших живих організмах і економіці.

Вимирання будь-якого біологічного виду загалом призводить до негативних наслідків, проте в разі комах ціна втрат особливо висока, пише superagronom.

Враховуючи, наскільки важливу роль відіграють комахи в екосистемі та економіці, скорочення їх чисельності призведе до катастрофічних наслідків. Наприклад, джмелі можуть зникнути вже протягом кількох десятиліть, адже реагують навіть на незначне підвищення глобальної температури. Метелики, жуки, бджоли, мурахи і багато інших комах надають найважливіші екосистемі послуги, включаючи запилення, прибирання відходів і перенесення поживних речовин. Тільки в США вартість цих «послуг» оцінюється в 57 млрд доларів щорічно.

Крім того, комахи вважаються основою харчових ланцюгів. Для багатьох тварин вони є джерелом енергії. У міру  скорочення комах вони також вимиратимуть.

"Якщо комахи зникнуть, світ завалиться - двох варіантів тут бути не може", - сказав якось Гоггі Давидовитц, професор у відділах ентомології та екології та еволюційної біології в Університеті Арізони, подає УНІАН.

Приблизно 80% всіх рослин у світі є покритосеменними, або квітковими. Для відтворення цих рослин потрібно перенести пилок з пильовика тичинки на рильце маточки. Зрідка цей трюк проробляють вода, вітер, птахи або летючі миші. Але переважна більшість робіт із запилення виконуються комахами, в тому числі бджолами, жуками, мухами і метеликами. "Без запилювачів більшість рослин на планеті зникне" - говорить Гоггі Давидовитц.

В залежності від країни раціон людини від 50% до 90% складається з продуктів, одержуваних від квіткових рослин. До покритосеменних належать основні зернові культури, такі як рис і пшениця, а також овочі і фрукти. Крім того, квіткові рослини непрямо складають раціон тварин, які ми їмо (корів, курей), і навіть більшості прісноводних риб. Таким чином відбудеться ефект доміно. Слідом за зникненням комах зникнуть і запилювані ними рослини, а слідом за ними вимруть і тварини, які харчуються рослинами.

Апокаліптичну картину доповнить той факт, що всі мертві рослини і туші тварин і людські тіла будуть розкладатися набагато повільніше, ніж у світі з комахами. Справа в тому, що комахи, поряд з бактеріями і грибками, є основними редуцентами органічних матеріалів, від опалого листя до трупів. Без комах світ був би переповнений мертвечиною. 

Ще один поетичний штрих: світ не зможе виробляти такі важливі для людини і його історії речі, як мед і шовк, оскільки і те і інше є продуктом життєдіяльності комах.

Охорона комах ускладняється тим, що вони все ще дуже погано вивчені. Ентомологи  вважають, що всього в світі існує близько 5,5 млн їх видів. При цьому науці відома тільки п'ята частина  цього розмаїття - близько 1 млн видів, а природоохоронний статус присвоєно лише 8 400 з них.


Точне число комах, яке вже зниклих з вини людини, невідомо. Однак дослідники вважають, що воно може досягати 5-10% від їх загального числа.


Немає коментарів:

Дописати коментар