Translate

20 січня 2020 р.

У 2019 році світовий океан визнано найтеплішим за всю історію спостережень

При цьому температура океану продовжує підвищуватися

 фото з сайту infonews.org.ua

2019 рік побив усі попередні рекорди щодо глобального потепління. Зокрема, він був визнаний найспекотнішим за історію метеоспостережень. І наслідки вже проявляються у вигляді екстремальної погоди, підвищення рівня моря та шкоди океанським тваринам.

Світовий океан був найтеплішим у 2019 році, ніж коли-небудь в історії  людства, особливо між поверхнею та глибиною 2000 метрів. Такі результати нового дослідження, проведеного міжнародною командою з 14 вчених з 11 інститутів по всьому світу. Згідно з ним, останні десять років були теплішими за попередні рекордні показники глобальних температур океану, а  2019 рік був найтеплішим для океану з них усіх, пише eurekalert.org.

Більше того: підвищення глобальної температури океану не лише триває, а й прискорюється. Тож вчені закликають людей негайно  протидіяти зміні клімату.

Згідно з дослідженням, температура океану в 2019 році була на 0,075 градуса Цельсія вище середнього рівня 1981-2010 років. Щоб досягти цієї температури, океан поглинув 228 000 000 000 000 000 000 джоулів тепла.

"Це дуже багато нулів. Щоб полегшити розуміння, я зробив розрахунок. Атомна бомба Хіросіми вибухнула енергією близько 63 000 000 000 000 джоулів. Кількість тепла, яке потрапило в світовий океан за останні 25 років, дорівнює 3,6 мільярдів вибухів Хіросіми, - каже сказав Ліхінг Чен, головний автор статті та доцент Міжнародного центру кліматичних та екологічних наук Інституту фізики атмосфери (IAP) Китайської академії наук (CAS). - Потепління океану неспростовне і є додатковим доказом глобального потепління. Не існує жодних обґрунтованих альтернатив, окрім викидів у атмосферу тепла людиною, що пояснюють це нагрівання".

Дослідники використовували порівняно новий метод аналізу для обліку потенційно розріджених даних та часових розбіжностей у приладах, які раніше використовувались для вимірювання тепла океану від поверхні до глибини 2000 метрів. Отримані дані дозволили дослідникам вивчити тенденції тепла з 1950-х років. Це дослідження також включає зміни температури океану, зафіксовані Національною адміністрацією океанічного та атмосферного середовища (NOAA) у США. Два незалежні набори даних вказують на те, що останні п'ять років були найтеплішими за всю історію спостережень за глобальною температурою океану.

Дослідники також порівняли дані періоду 1987–2019 років та періоду 1955-1986 років. І виявили, що за останні шість десятиліть останнє потепління становило 450% від попереднього
потепління, що відображало значне збільшення темпів глобальних змін клімату.

"Важливо зрозуміти, як швидко змінюються речі, - зазначає  Джон Авраам, співавтор і професор машинобудування в Університеті Сент-Томас в США. - Ключовий варіант відповіді на це питання - в океанах, бо саме там переважна більшість тепла поглинається. Якщо ви хочете зрозуміти глобальне потепління, вам доведеться вимірювати потепління океану".

"Глобальне потепління реальне, і воно стає все гірше, - сказав Авраам. - І це лише верхівка айсберга. На щастя, ми можемо щось з цим зробити. Ми можемо використовувати енергію більш розумно і ми можемо диверсифікувати наші джерела енергії. Ми маємо сили зменшити цю проблему".

На думку дослідників, люди можуть змінити свій вплив на клімат, але океану потрібно більше часу, ніж атмосфері чи сухопутному середовищу. Починаючи з 1970 року, більше 90% тепла від глобального потепління виходило в океан, тоді  атмосферу і землю прогрівали лише 4% тепла.

"Навіть якщо ця невелика частка впливає на атмосферу та землю, глобальне потепління вже призвело до збільшення катастрофічних пожеж в Амазонії, Каліфорнії та Австралії в 2019 році. Ми передбачаємо, що це триватиме і у 2020 році, - сказав Ченг. - Глобальне потепління океану викликало морські теплові хвилі в Тасманському морі та інших регіонах".

Одна з таких морських теплових хвиль у північній частині Тихого океану, що отримала назву "краплина", була вперше виявлена у 2013 році та тривала до 2015 року. "При цьому  зафіксовано великі втрати морського життя: від фітопланктону до зоопланктону та риби, включаючи 100 мільйонів тріски, а також морських тварин, таких як кити", - сказав Кевін Тренберт, співавтор і видатний старший науковий співробітник Національний центр атмосферних досліджень у США.
Він також зазначив, що гаряча точка в Мексиканській затоці в 2017 році породила ураган Гарві, що призвело до загибелі 82 осіб та заподіяло збитки близько 108 мільярдів доларів. Наступного року гаряча точка в Атлантичному океані біля Кароліни призвела до урагану Флоренція.

"Ціна, яку ми платимо, - це зменшення розчиненого в океані кисню, знищення морського життя, посилення штормів та скорочення рибного господарства та економіки, пов'язаної з океаном, - сказав Ченг. -  Однак, чим більше ми скорочуємо парникові гази, тим менше океану буде прогрівати. Скорочення, повторне використання та переробка та передача в чисте енергетичне суспільство - ось основний шляхом вперед".

Раніше ми писали, що 2019 рік виявився найтеплішим за 139 років.

Немає коментарів:

Дописати коментар