Translate

9 березня 2020 р.

Реальна дата прильоту перших лелек в Україну "з'їхала" майже на два тижні, - орнітолог


 фото з сайту pernatidruzi.org.ua

Згідно з народним календарем, 19 березня в Україні вважається днем, коли прилітають лелеки. Кажуть, що ці птахи "приносять на крилах весну". Проте науковці вважають, що насправді часом повернення лелек є перша декада березня.

"Пишу це повідомлення спеціально для тих, хто любить 19 березня ганяти інтернетом інформацію про те, що саме цього дня повертаються в Україну білі лелеки, - написав на своїй сторінці у Фейсбук Віталій Грищенко, відомий орнітолог, заступник директора Канівського природного заповідника.. - Найперші лелеки весною в Україні реєструються, як правило, протягом першої декади березня. Зазвичай зустрічають їх у західних та південно-західних областях".

За словами науковця, конкретні дати перших спостережень відрізняються в різні роки. "Строки прильоту птахів взагалі дуже варіабельні, особливо на початку весни. Але середину першої декади березня можна вважати часом початку повернення лелек в Україну. Цілком імовірно, що наші предки колись і відзначали його десь у ці дні. Точної прив'язки до дат тоді ще не було, та й виглядали люди не тільки лелек, а взагалі птахів, які провіщали настання весни. Але залишився в народній пам'яті саме білий лелека, як один із найбільш популярних та шанованих птахів.

А тепер віднімемо від 19 березня 13 днів – отримаємо 6 березня. Саме так – різниця між григоріанським та юліанським календарями. Реальна дата прильоту за багато сотень років "з'їхала" майже на два тижні. Тільки от птахи живуть за сонцем, і їх зовсім не обходять наші календарні проблеми та консерватизм. Можна святкувати Новий рік не 1 січня, а 14, але птахів ви не примусите повертатися до своїх домівок на два тижні пізніше", - пише він.

Як зауважує орнітолог, на 6 березня  припадає й так званий "Костянтинів день": "До нього були приурочені деякі магічні весняні обряди, які перейшли до нас ще з язичницьких часів (як купальські обряди та багато чого іншого). Зокрема навколо колодязів витоптували у снігу кола, звідки й одна з назв цього свята – Костянтинові кола. Виглядали цього дня й перелітних птахів. От вам і дата повернення лелек".

Крім народних вірувань, Віталій Грищенко підтверджує свої слова й математичними розрахунками: "Можу надати навіть математичне обґрунтування цій даті. Протягом останніх  21 року (з 2000 р.) дата першого спостереження білого лелеки на території України коливалася між 28.02 і 15.03. Середня дата першої появи – якраз 6 березня (для колег-науковців: 6,4 ± 0,9, медіана – 6.03). Але прошу врахувати: мова йде лише про дати спостереження ПЕРШИХ лелек на території України. А взагалі приліт – досить тривалий процес. Його можна порівняти з дощем – спочатку падають перші краплі, а вже потім починається злива. Так і приліт птахів – з'являються перші зграї, кількість їх поступово збільшується, і міграція охоплює всю територію країни. У більшості населених пунктів України лелеки повертаються протягом березня – першої половини квітня. Середня дата прильоту за попередні 20 років (2000-2019) в межах України – 25 березня. То ж не чекайте появи лелек скрізь саме сьогодні. Вони обов'язково прилетять, але кожен у свій час".

Раніше ми писали, як саме птахи реагують на петарди і чому їх забороняють у цивілізованому світі.

Немає коментарів:

Дописати коментар